میگرن چیست؟

696 دفعه

خیلی وقتها میگرن به سراغتان می آید در این مواقع چاره ای ندارید جز آنکه به استراحت و داروهای مسکن روی بیاورید.

اما روش‌هاي ديگري هم هستند كه ممكن است به تشخيص پزشك، براي كاهش دردهاي ميگرني شما تجويز شوند. به هر حال شناخت و درمان این بیماری حتما به سلامتی و بهبود شما کمک خواهد کرد.

میگرن چیست؟

میگرن یک بیماری سبک زندگی و یکی از اختلالات شدید است که ویژگی آن سردردهای ملایم یا شدید پی در پی می‌باشد و غالباً با علایمی در سیستم عصبی آتونومس همراه است. این واژه از زبان یونان/ یونان جمجمه» این نوع از سردرد در یک طرفه است (بر نیمی از سر تأثیر می‌گذارد.) و ماهیتا ضربان‌دار است و از ۲ ساعت تا ۷۲ ساعت ادامه دارد.

چگونه بفهمیم سردرد داریم یا میگرن؟

میگرن یک اختلال در سیستم مرکز عصبی است. این نوع بیماری شایع‌ترین نوع سردرد اولیه است که تنها علائم آن سردرد نیست و همراه سردرد یا قبل شروع آن علائم دیگری نیز رخ می‌دهد.

سردردها در دو شکل متفاوت نمایان می‌شوند؛ سردردهای اولیه که یک اختلال اولیه و پایه‌ای است که زمینه ژنتیکی دارد مثل میگرن. نوع دیگر سردردهای ثانویه که ناشی از بروز یک اتفاق اضافی بر مغز است مثل تومور مغزی، عفونت، التهاب و… . عمده سردردها، سردرد اولیه هستند که به واسطه اختلال شیمیایی رخ می‌دهند.

علائم بروز میگرن

بعضی افراد قبل از شروع میگرن و سردرد معمولا دچار بدخلقی، احساس نیاز به غذای شیرین، خمیازه، دل درد، بیرون‌روی، سرگیجه و … می‌شوند. این در حالی است که ممکن است همراه سردرد نیز علائمی چون اختلالات بینایی (تاری چشم)، حالت تهوع و استفراغ ظاهر شود و سروصدا و نور و بعضی بوها فرد را اذیت کند.

وی درباره نوع سردرد میگرن نیز گفت: این سردرد به حالت ضربان‌دار و کوبنده است که به طور مکرر و دوره‌ای رخ می‌دهد. فرد در این حالت دوست دارد بافشار روی سر، جلوی سردرد خود را بگیرد.

میگرن در چه افرادی شایع است؟

میگرن در همه سنین و هم در زنان و هم مردان شایع است، گفت: به علت تاثیر هورمون‌ها در میگرن، این بیماری در زنان دو تا چهار برابر مردان شایع‌تر است. در عین حال تا قبل از سن بلوغ و بعد از یائسگی در زن و مرد به یک میزان امکان بروز است. همچنین عمدتا زنان جوان و میانسال بیشتر درگیر این بیماری هستند؛ چرا که در این دوران هورمون‌ها فعال‌ترند.

عمدتا سردردهای میگرنی بعد از یائسگی در ٧٠ درصد موارد کمتر می‌شود، در ٢٠ درصد موارد به همان شکل ادامه پیدا می‌کند و در ١٠ درصد موارد هم ممکن است، شدت بگیرد.

عوامل تشدید کننده میگرن

عوامل محیطی زیادی هستند که باعث شروع و تشدید میگرن می‌شوند. استرس و هیجان‌های شدید، بی‌خوابی، پرخوابی، گرسنگی، خستگی، بعضی از غذاهای خاص (انواع پنیر، ادویه‌جات، بعضی غذاهای کنسرو شده، ترشیجات)، آلودگی‌های زیست‌ محیطی (آلودگی هوا و غبار)، بعضی بوها، تغییرات فشار هوا، ضربه به سر، تغییرات هورمونی قاعدگی و ... از عوامل تاثیرگذار در بروز و شدت میگرن هستند.

در زنان نیز قرص‌های ضد بارداری و هورمونی تاثیرگذار است. نکته قابل توجه دیگر در عادات غذایی این است که غذاها در افراد گوناگون واکنش‌های مختلفی ایجاد می‌کنند و ممکن است در یک فرد باعث تشدید میگرن شوند ولی در فرد دیگر تاثیری نداشته باشند. بنابراین به فرد توصیه می‌شود غذاها را امتحان کند و در صورت بروز مشکل، از مصرف آن‌ها بپرهیزد.

پیشگیری و درمان میگرن

با رعایت عوامل محیطی تشدید کننده می‌توان از بروز و تشدید آن جلوگیری کرد. فرد با کسب آرامش، ورزش کردن، خوابیدن درست و به موقع و درمان بیماری‌های زمینه‌ای که باعث تشدید میگرن می‌شود، می‌تواند تا ۵٠-۶٠ درصد از شروع و تشدید میگرن جلوگیری کند.

اولین توصیه مدیریتی برای این نوع از سردردها استفاده ازمسکنهایی مانند ایبوپروفن و استامینوفن است، و برای تهوع و پیشگیری از حمله استفاده از آنتی امتیک توصیه می‌شود. داروهای تخصصی‌تر میگرن شامل تریپتانها یا ارگوتامینها هستند که آن‌ها را می‌توان برای کسانی توصیه کرد که مسکن‌های ساده بر آن‌ها تأثیر ندارند.

در مابقی موارد، در درمان این بیماری از دارو درمانی استفاده می‌شود. یک‌ سری دارو برای حملات حاد میگرنی تجویز می‌شوند و یک سری داروهای دیگر نیز در صورت حملات آزاردهنده و طولانی که بیش از چهار- پنج بار اتفاق می‌افتد، برای پیشگیری از شروع میگرن استفاده می‌شود.

- با شروع سردرد ميگرني به محلي تاريك، آرام و خنك برويد و سعي كنيد از بوها و صداها دور باشيد.

2- از داروهاي مسكن و ضد‌التهاب مثل ايبوپروفن، ادويل، آسپرين، ژلوفن و... استفاده كنيد. ارگوتامين و ناپروكسن هم دو داروي مؤثر هستند.

3- كمپرس سرد يك روش قديمي و مؤثر براي كاهش سردرد است.
براي كمپرس سرد، يك كيسه پارچه‌اي حاوي يخ پشت گردن و روي شقيقه‌هايتان قرار دهيد.

✔️تغذيه ميگرني .
تغذيه خيلي بيشتر از آنچه فكرش را كنيد روي دردهاي ميگرني شما اثر مي‌گذارد.

بعضي غذاها، ميگرن را تشديد كرده و برخي ديگر، دردهايتان را كاهش مي‌دهند.

 خوراكي‌هاي مفيد و مضر براي ميگرن:

شوري: خيارشور، كنسروها، پفك و چيپس و هر چه كه شور باشد، داراي تركيبي به نام منوسديم گلوتامات است كه باعث تحريك و تشديد سردردهاي ميگرني مي‌شود، بنابراين اگر ميگرن داريد، دور شوري‌ها را خط بكشيد.

شكلات: كافئين در حجم كم، تسكين‌دهنده است اما وقتي حجم زيادي قهوه يا شكلات مي‌خوريد، تحريك‌پذيري‌تان بالا مي‌رود و دردها را بيشتر حس مي‌كنيد.

سوسيس و كالباس: اين گوشت‌هاي فراوري شده يكي از بدترين محرك‌هاي ميگرن هستند چون تركيبي به نام تيرامين دارند كه مي‌تواند باعث تحريك و تشديد سردردهاي ميگرني شود.

نوشابه‌هاي رژيمي: در اين نوشابه‌ها از قند مصنوعي آسپارتام استفاده شده كه اين ماده هم به‌شدت تحريك‌كننده است.

ويتامين ۲‌‌B: اين ويتامين در گوشت گاو بدون چربي، غلات، شير كم‌چرب يا بدون چربي، قارچ، كلم بروكلي و اسفناج وجود دارد و يكي از بهترين تسكين دهنده‌هاي ميگرن است.

امگا 3: اسيدهاي چرب امگا۳ به كاهش شدت و مدت سردرد كمك مي‌كنند. اين اسيدها را در ماهي قزل‌آلا، سالمون و روغن زيتون مي‌توانيد پيدا كنيد.

آب: آب يكي از بهترين و مؤثرترين درمان‌هاي سردرد است. كم‌آبي يك عامل ساده اما جدي است كه باعث مي‌شود افراد مبتلا به ميگرن دچار سردرد شوند. بنابراين به ميزان كافي آب بنوشيد.

میگرن در دو گروه عمده جای دارد؛ میگرن کلاسیک که با پیش‌درآمد خاصی قبل یا همراه سردرد مانند اختلالات بینایی، بی‌حسی سر و دست و … است و زمینه ژنتیکی دارد. همچنین میگرن های دیگری نیز وجود دارند که بسیار نادر هستند  مثل میگرن چشمی، میگرن نیمه فلجی، شبکیه‌ای و ...

چگونگی تشخیص میگرن

بسیاری از سردردها سردرد میگرنی نیستند ولی می‌توانند کاراکترهای شبیه به سردرد میگرنی داشته باشند. در عین حال عمده سردردها سردردهای میگرنی هستند که متخصصان با توجه به شرح حال بیمار و در صورت لزوم تصویربرداری از مغز، MRI  این بیماری را شناسایی می‌کنند. گاهی این سردرد میگرنی با یک مسکن سریع درمان می‌شود و گاهی بسیار مزمن و آزاردهنده است. عفونت‌ها و سکته‌های مغزی یا تومورها نیز ممکن است شبیه سردردهای میگرنی باشند.

 

 

 

 

 

1