مضرات باد کولر برای انسان

1855 دفعه

با نزدیک شدن فصول گرم سال همه دوست دارند در معرض باد کولر قرار گیرند و احساس طراوت و خنکی کنند اما این باد خنک و دوست داشتنی که شما را سرحال می کند چندان هم بی ضرر نیست و حتما شاهد این مسئله بوده اید که دچار گرفتگی عضلات یا درد استخوان شده اید مخصوصا زمانی که به مدت طولانی جلوی باد انواع کولر یا حتی پنکه قرار گرفته‌اید. به‌طور کلی، زمانی که فرد برای مدت طولانی در معرض بادهای سرد قرار بگیرد،

ممکن است دچار اسپاسم‌ عضلانی شود یا دردهای مفصلی و استخوانی او تشدید شوند. این مشکل برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی هستند یا برای کسانی که به علت تجربه شکستگی‌هایی در دست و پاهایشان، عمل جراحی شده‌اند و در حال حاضر پلاتین در بدن آنها کار گذاشته است، بیشتر و شدیدتر اتفاق می‌افتد. معمولا هرچه رطوبت باد سرد بیشتر باشد، مشکلات مفصلی، استخوانی و گرفتگی‌های عضلانی هم بیشتر می‌شوند. به همین دلیل هم افراد سالمند یا کسانی که مشکلات روماتیسمی دارند، زمانی که در معرض باد کولرهای آبی قرار می‌گیرند، بیشتر از زمانی که در معرض باد پنکه یا حتی در مواردی کولرهای گازی قرار گرفته‌اند، احساس درد و ناراحتی در عضلات و استخوان‌های خود می‌کنند

باد کولر و سر درد
باد کولر و سردرد
بسیاری از کارمندانی که زیر باد کولر کار می‌کنند، بعد از آنکه محل کارشان را ترک می‌کنند اغلب احساس خستگی بیش از حد، سردرد و ضعف عمومی می‌کنندکه این علائم، بعد از ترک ساختمان و درهوای آزاد از بین می‌رود. باد کولر باعث تحریک سینوس های سر می شود و حتما شما هم بعد از ترک محلی که در آن باد کولر وجود داشته این حالات را تجربه کرده اید.
باد کولر و پادرد
به‌طور کلی، زمانی که فرد برای مدت طولانی در معرض بادهای سرد قرار بگیرد، ممکن است دچار اسپاسم‌ یا گرفتگی عضلانی شود، یا دردهای مفصلی و استخوانی او تشدید شوند. این مشکل برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های روماتیسمی هستند یا برای کسانی که به علت تجربه شکستگی‌هایی در دست و پایشان، عمل جراحی شده‌اند و پلاتین در بدن آنها کار گذاشته است، بیشتر و شدیدتر اتفاق می‌افتد.
باد کولر و خشکی پوست
افرادی که زمان بیشتری را در هوای سرد و خشک به سر می‌برند، پوستشان اغلب زبر و خشک می‌شود، چراکه هوای خشک و سرد منجر به از دست دادن رطوبت پوست می‌شود. این ویژگی کولر گازی، حتی روی خشکی و شکنندگی موها نیز تأثیر منفی می‌گذارد. برای جلوگیری از این عارضه پوستی، استفاده از کرم های مرطوب‌کننده را فراموش نکنید.
باد کولر و آلرژی
باد کولر و آلرژی
اگر شما در مقابل کولر آبی دچار آبریزش از چشم و بینی و سرخی چشم می‌شوید یعنی یا به باد سرد و مرطوب آلرژی دارید یا به عوامل حساسیت زایی که با روشن شدن کولر آبی در هوا پخش می‌شود، حساسیت دارید. این مسئله راهی ندارد جز اینکه هرگز جلوی باد کولر نخوابید و کولر خود را تمیز نگه دارید و پوشال‌های آن را به موقع تعویض کنید.
باد کولر و خشکی چشم
سندروم خشکی چشم مشکل نیمی از جمعیت رده های سنی گوناگون است.خارش ،قرمزی،التهاب مزمن سطح چشم و جراحی لیزیک از بارزترین علائم خشکی چشم به شمار می رودکه گاهی به تاری دید منجرمی شود. افزایش سن و کار مداوم با رایانه و تبلت به ترتیب در سالمندان وکودکان باعث مشکلات چشمی می شودکه قرار گرفتن درمعرض هوای آلوده به شدت آن می افزاید.قرارگرفتن درمعرض باد کولر مستقیم در خودرو و ماشین سلامت چشم ها را تحت تاثیر قرار می دهد و به مرور زمان باعث خشکی چشم ها می شود.
باد کولر و سرماخوردگی
اگرچه سرما به تنهایی نمی‌تواند سرماخوردگی ایجاد کند، اما تغییر دما می‌تواند زمینه را برای ایجاد عفونت فراهم کند. به همین خاطر بهتر است برای پیشگیری ازسرماخوردگی، زمانی که از محیط گرم بیرون وارد خانه می‌شویم، بلافاصله کولر را روشن نکنیم و یا حداقل در معرض باد باد کولر مستقیم قرار نگیریم و از این‌قبیل تغییر دماهای ناگهانی پرهیز کنیم.
نکته :
در تابستان به آن باید توجه ویژه داشت، نخواباندن نوزادان و شیرخواران زیر باد کولر مستقیم است. افت دمای بدن در نوزادان می‌تواند بسیار خطرناک باشد. نوزاد را باید دور از باد کولر مستقیم و در اتاقی که دمای آن بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتی گراد تنظیم شده خواباند.
ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه رهایی از دردهای استخوانی، مفصلی وگرفتگی‌های عضلانی در فصل تابستان، این است که دریچه‌های کولر یا پنکه را به‌صورتی تنظیم کنید که در عین خنک شدن فضای داخل منزل یا ماشین، باد سرد مستقیم به عضلات و اندام‌های بدنتان دمیده نشود. هرچه سرما و رطوبت باد کولر بیشتر به بدن برسد، دردها و گرفتگی‌های استخوان‌ها و اندام‌ها هم بیشتر خواهد شد.
در تحقیقی که سال 2004 در مجله بین‌المللی اپیدمیولوژی منتشر شده است، محققان ادعا می‌کنند افرادی که در ساختمان‌های اداری با سیستم تهویه مطبوع مرکزی فعالیت می‌کنند، نسبت به کسانی که در محل کارشان سیستم تهویه مطبوع مرکزی وجود ندارد، بیشتر احساس بیماری می‌کنند.