با مردان لجباز چگونه رفتار کنیم؟

1022 دفعه

لجبازی، بازی خطرناکی است که برخی از زوجین به خصوص در سال‌های اول زندگی مشترک برای نشان دادن قدرتشان به یکدیگر در پیش می‌گیرند. آن‌ها فکر می‌کنند اگر در بسیاری از موارد نظر همسر خود را تأیید کنند و مطابق میل همسر خود عمل کنند، دیگر باید تا آخر عمر حرف‌شنو و مطیع محض او باشند.

این استدلال اشتباه باعث می‌شود برخی از افراد حتی زمانی که می‌دانند حق با همسرشان است باز هم مطابق نظر همسر خود رفتارنکنند و به تکرار رفتار اشتباه خود بپردازند، اقدامی که در نظر همسرشان چیزی جز لجبازی نیست. اما مسئله زمانی بغرنج‌تر می‌شود که همسران این دسته از افراد مهارت رفتار با لجباز‌ها را به خوبی بلد نباشند و حتی برای نشان دادن بد بودن این رفتار آگاهانه مقابله به مثل کنند و با رفتار متقابل سعی کنند رفتار همسرشان را اصلاح کنند غافل از اینکه این کار تنها آتش اختلافات را شعله ور می‌کند.
برخی از افراد دیگر نیز سرزنش و ملامت یا قهر و کینه توزی را در برابر همسر لجباز خود پیش می‌گیرند که هر یک از این رفتار‌ها، به تنهایی می‌تواند صمیمیت و عشق را از زندگی مشترک بزداید.
لجبازی خصوصیت شخصی است که باعث سرزدن رفتارهای بچگانه در بزرگسالان می شود. در زندگی مشترک وقتی پای لجبازی همسر به میان می آید حل مشکلات زناشویی کمی دشوار به نظر می رسد.
سروکله‌زدن با یک آدم لجباز و چانه‌زدن با او، برای اینکه نظرات ما را بپذیرد؛ کار فرسایشی و خسته‌کننده‌ای است؛ فرقی نمی‌کند که این فرد همکار ما باشد یا از اعضای خانواده‌مان. افراد لجباز غالبا از اینکه خودشان را کنار بگذارند و شیوه‌های جدید را امتحان کنند، هراس دارند. با دانستن این نکته می‌توانیم با استفاده از روش‌هایی، اطمینان خاطر این دسته از افراد را جلب کنیم و به‌جای اینکه از دست لجبازی‌هایشان موهای خودمان را بکنیم، راهی برای همراه‌کردن آنها با خود پیدا کنیم. در این مقاله به نحوه رفتار با افراد لجباز می‌پردازیم.
قبل از هر چیزی باید توجه داشته باشید که هر فرد در خانواده و با روش های تربیتی متفاوت رشد کرده پس تا حدی این اختلاف رفتارها عادی است و شما می توانید قبل از اینکه به خطر بزرگی تبدیل نشود آن را کنترل کنید.
در همین ابتدا به شما توصیه می کنم اولین راه سکوت کردن و فرو بردن خشم است.
دومین راه صحبت کردن درباره ی اتفاق پیش آمده با لحن آرام و بدون کنایه است.
تا زمانی که همسرتان در حالت های عصبی و عصبانی بودن به سر می برد، سعی کنید راجع به آن موضوعی که لجبازی همسرتان را برانگیخته کرده است، صحبت نکنید.
نیازهای روانی- اجتماعی همسرتان را بشناسید و سعی کنید آن ها را بر آورده نمایید.

نقاط مثبت طرف مقابل را پیش بکشید

اگر همسرتان در حالت لجبازی دقایق طولانی را به بحث کردن و حرف زدن طولانی پرداخت، اجازه بدهید که حرفهایش را کامل بزند تا تخلیه هیجانی بشود.
اگر در خود توان تحمل با لجبازی همسرتان را ندارید، یک فعالیت آرامبخش مثل دوش گرفتن؛، تنفس عمیق یا ریلکسیشن را انجام بدهید تا به آرامش نسبی برسید.
در صحبت کردن با همسرتان سعی کنید جملاتتان را با تو شروع نکنید. زیرا فاعل تو، نشان دهنده مقصر بودن و یا سرزنش کردن هست. بهتر است جمله های ما با فاعل من شروع بشود.
قبل از اینکه شروع به گلایه گذاری و بیان نقاط ضعفش کنید ،نقاط مثبت و رفتار های خوبش را بازگو کنید. (این روش در هرگونه اختلاف و با هر فردی تاثیرگذار است.) اما در مقابل همسرتان اجازه دهید او نیز از شما انتقاد کند و در این میان شما متوجه می شوید او از شما چه انتظاراتی دارد.
زیاده روی نکنید
در بیان انتقادات زیاده روی نکنید زیرا باعث می شود از اهمیت حرف هایتان کاسته شود. بعد از بیان صحبت هایتان اجازه دهید طرف مقابل فکر کند.
رفتارش را زیر سوال ببرید نه خودش را
ما در بیشتر مواقع جای اینکه آن رفتار یا عملی که ما را آزرده کرده را زیر سوال ببریم شخصیت طرف مقابل را تضعیف می کنیم و این باعث لجبازی بیشتر او می شود.
مقابل به مثل ممنوع - رفتار با مرد لجبازمقابل به مثل ممنوع
اگر همسرتان لجبازی می کند شما کارهای او را تلافی نکنید زیرا ممکن است لجبازی در ابتدای راه سرگرمی یا تفریح به نظر برسد اما بعدها خواهید دید که به عادت تبدیل شده ، پس این سرگرمی را فقط در فیلم ها و سریال ها تماشا کنید.
مذاکره یا توافق
با مذاکره و گفتگو شاید نتوانید به‌طور کامل فرد را با نظر خود همراه کنید؛ اما ممکن است تا ۵۰ درصد رضایت او را نسبت به‌نظر خود جلب کنید. اگر طرف شما لجباز و سرسخت باشد؛ متقاعد‌کردن او واقعا کار دشواری است. شاید بهتر است مثل راه‌رفتن یک کودک نوپا، از قدم‌های کوچک و آهسته شروع کنید.
هرگز به‌روی آنها نیاورید که لجبازی می‌کنند
با گفتن عبارت «لجبازی نکن» فرد، حالت دفاعی به خود می‌گیرد و احتمال تغییر موضع او بسیار کمتر خواهد شد. پس اگر این کلمه نوک زبان‌تان بود، آن را نگویید.
نقش آدم‌های ضعیف و بیچاره را بازی نکنید
نقش آدم‌های ضعیف و بیچاره را بازی نکنید
به‌هیچ عنوان این روش خوبی نیست که برای رسیدن به خواسته‌هایتان تظاهر کنید فرد بیچاره‌ای هستید. این روش نه تنها درمورد چنین افرادی جواب نمی‌دهد، بلکه شخصیت شما را زیر سؤال می‌برد. اگر به‌جای استفاده از روش‌های منطقی به روش‌های احساسی روی بیاورید فقط احتمال موافقت طرف مقابل را با خود کمتر کرده‌اید.