اعتماد به نفس خود را چگونه افزایش دهیم؟

887 دفعه

زمانی که تصمیم به نوشتن این مقاله گرفتم به منابع مختلفی مراجعه کردم و متوجه شدم هیچ کس به معنا و مفهوم واقعی اعتماد به نفس نرسیده و در مواردی آن را با عزت نفس و خود باوری اشتباه گرفته اند.دیگر هم هیچ کس به دنبال مفهوم واثبات آن نیست شاید چون سمینار و مقالات و کتاب های بسیاری در این باره چاپ یا منتشر شده... اما به نظر من اعتماد به نفس مفهوم پیچیده ای ندارد و فقط لازم است ما به توانایی های خود اعتماد داشته باشیم

و نه به این معنا که از هیچ کاری نترسیم بلکه بتوانیم با ترس و تردید بهترین محصول را از کار یا رفتار خود ارائه دهیم. در ادامه به معنای اعتماد به نفس از منظر دیگران و راههای افزایش آن را توضیح داده ام باشد که بخوانید و از آن استفاده کنید...
اعتماد به نفس چیست؟
اعتماد به نفس، حسی درونی و حالتی ذهنی است. درکی از خود است که می‌گوید چیزی کم و کسر نداری و هر چیزی که الان یا بعداً لازم است را داری. کسی که در زندگی اجتماعی‌اش اعتماد به نفس دارد، همان کسی است که احساس می‌کند برای سر و کله زدن با مردم چیزی کم و کسر ندارد. برعکس، کسی که در زندگی اجتماعی دچار کمبود اعتماد به نفس است، پیش خودش باور کرده که برای دعوت شدن به فلان مهمانی، پیش‌نیاز باحالی را پاس نکرده و طوری واهمه دارد که انگار اگر به آنجا برود قرار است شلوارش از پایش بیفتد. همین حس کم و کسری داشتن است که باعث می‌شود رفتارهای چَفت و چولی‌شان بیرون بزند و کار را خراب‌تر کند.
اغلب مردم معنای واقعی کلمه «اعتماد به نفس» را به خوبی درک نمی کنند ... به همین دلیل آن نوع از اعتماد به نفس و خودباوری را که مطلوب و مورد نظر است، در زندگی تجربه نمی کنند چون فکر می کنند اعتماد به نفس یعنی اینکه ایمان و اعتماد به موفقیت هایی که در کارها به دست می آورند. در صورتی که اعتماد به نفس واقعی و حقیقی آن است که قبل از اینکه در کاری موفق شویم، نوعی اعتماد به توانایی خود برای انجام آن کار را داشته باشیم.
و شاید می توان گفت :
اعتماد به نفس یعنی دیدن خود به عنوان فردی توانا، با کفایت، دوست داشتنی و منحصر به فرد.
اعتماد به نفس باور شخصی شماست نسبت به روح خودتان به عنوان یک انسان.
اعتماد به نفس آن است که باور داشته باشید می توانید و توانایی آن را دارید که تمام توان تان را به کار بگیرید و شرایط و اوضاع زندگی را آنگونه که مطلوب و دلخواه شماست، تغییر دهید.

انواع اعتماد به نفس :

 1. اعتماد به نفس رفتاری:
  اعتماد به نفس رفتاری به معنای قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن کارهاست. از کارهای ساده گرفته تا کارهای سخت همانند جامه عمل پوشاندن به رویاهای تان. این همان نوع از اعتماد به نفس است که مورد نظر اغلب ماست.
 2. اعتماد به نفس احساسی و عاطفی:
  اعتماد به نفس احساسی و عاطفی به معنای توانایی در تسلط و به کنترل درآوردن دنیای احساس و عواطف است. اینکه بدانید چه احساساتی دارید، معنای آنها را بفهمید و بتوانید انتخاب های احساسی درست بکنید و از خود در مقابل درد و رنج روحی و لطمه ها و صدمه های عاطفی محافظت کنید و بدانید چگونه روابطی صمیمی و سالم خلق نمایید.
 3. اعتماد به نفس روحی و معنوی:
  سومین نوع اعتماد به نفس که مهم ترین آنها می باشد، اعتماد به نفس روحی و معنوی است. این نوع از اعتماد به نفس همان اعتماد و ایمان شما به جهان هستی و کل آفرینش و موجودات است. این ایمان روحی که زندگی، هدف و نهایتی مثبت را در پی خواهد داشت و شما به خاطر هدفی اینجا هستید و زندگی چندین ده ساله تان بر روی این کره خاکی هدف و مقصودی را دنبال می کند.

  راههای افزایش اعتماد به نفس
  راههای افزایش اعتماد به نفس:
  1. از زبان بدن‌تان به درستی استفاده کنید!
  مطمئنا با افرادی مواجه شده اید که در هر شرایطی نشان می دهند که توانایی مدیریت دارند وشاید هم کسانی را دیده باشید که در مواجهه به مسئله ای سریعا دست پاچه می شوند،گروه اول کسانی هستند که به شما حس اعتماد به نفس خود را القا می کنند و گروه دوم حس عاجز بودن. هرچند که شاید گروه اول در حل آن مسئله هیچ تخصص یا مهارتی ندارند اما بلدند که با زبان بدن خود این حس را به شما منتقل کنند و حتما اعتماد شما را نیز دریافت کنند. پس شما هم از زبان بدن خود خوب استفاده کنید :
  - صاف بایستید.
  -قوز نکنید.
  -ارتباط چشمی برقرار کنید.
  -به صورتتان رنگ دهید.
  -همیشه آراسته و مرتب باشید.
  2. درست لباس بپوشید!
  درست لباس پوشیدن با اینکه هر لباسی که مد شد را بپوشید فرق می کند،سعی کنید لباس و اکسسوری را انتخاب کنید که در خور شخصیت شما باشد و همینطور مرتب و هماهنگ باشد.ظاهری را انتخاب کنید که خودتان از دیدن آن احساس اعتماد به نفس کنید و نه غرور!
  مطلب دیگری که در بعضی افراد به چشم می خورد این است که بعضی ها اعتماد به نفس را با غرور اشتباه می گیرند،اما باید بگویم اعتماد به نفس هیچ ربطی به غرور و خو بزرگ بینی یا خود شیفتگی ندارد و اینها مسائل کاملا متفاوتی هستند.
  ۳. جسورانه و جذاب صحبت کنید!
  یک لحن جسورانه و مطمئن برای خود انتخاب کنید.تمام سخنرانان بزرگ به دنبال این هستند که با صحبت های خود اثر بیشتری بر مخاطب بگذارند.به یاد داشته باشید لحنی آرام ، صدایی رسا و شمرده صحبت کردن باعث می شود افراد بیشتری به حرف های شما گوش کنند. خلاصه شلوغش کنید و سعی نداشته باشید با جیغ جیغ کردن و بلند خندیدن و یا حتی اخم کردن توجه دیگران را به خود جلب کنید. حالت تهاجمی باعث دوری افراد از شما می شود.
  4. مثبت باشید و با افراد مثبت اندیش ارتباط برقرار کنید!
  مثبت بودن به این معنا نیست که هیچ عمل منفی را نبینیم بلکه به این معناست که به کارها و اتفاقات با دید مثبت فکر کنیم،لبخند بزنیم.معاشرت با افراد مثبت اندیش انرژی ثبت را به شما منتقل می کند و یاد می گیرید که احساس مثبتی به خود پیدا کنید.اتفاقات و رفتارهای مثبت خود را یادداشت کنید و بابت آن شکرگذاری کنید.
  5. مرد عمل باشید!
  اعتماد به نفس در ظاهر و افکار خوب است اما باید ببینیم چند مرده هلاجید و چقدر می توانید برای رسیدن به اعتماد به نفس عمل کنید. می توانید در بحث های دسته جمعی که در آن اطلاعات دارید شروع کنید یا پروژه ای را دست بگیرید که از انجام آن واهمه دارید،حداقل امتحانش کنید. تنبلی و دست روی دست گذاشتن فقط ترس و تردید برای‌تان به همراه می‌آورد.شجاع باشید و با تمرکز روی توانایی هایتان موجب پیشرفت خود شوید.من به شما این اطمینان را می دهم که هیچ کس به جز خودتان نمی تواند برایتان کاری کند...
  6. ارزیابی منصفانه ای از خودتان داشته باشید!
  جانی یونایتس فوتبالیست معروف آمریکایی می گوید «بین غرور و اعتماد به نفس تفاوت وجود دارد؛ غرور زمانی است که شما در مورد خودتان دست به بزرگنمایی بزنید. در حالیکه اعتماد به نفس، به معنای باور داشتن به توانایی خود در انجام کارهاست. به عبارت دیگر اعتماد به نفس از طریق تلاش فراوان به دست می آید و آنهایی که این ویژگی را دارند، افرادی خودآگاهند. به یاد داشته باشید هنگامی که اعتماد به نفس شما از توانایی تان فراتر رود، دچار خود بزرگ بینی خواهید شد؛ بنابراین بین این دو تفاوت قائل شوید.
  4- به دنبال پیروزی های کوچک باشید!
  حتما که نباید دنبال کارهای بزرگ و پیچیده باشید از موفقیت های کوچک شروع کنید.
  5- یک راهنما برای خودتان پیدا کنید!
  همیشه داشتن فردی باهوش و عاقل به عنوان راهنما یا الگو حتما در انتخاب ها و کارهای شما مؤثر خواهد بود.
  6- به طور منظم ورزش کنید!
  مطالعات انجام شده نشان می دهد افرادی به مدت 10 هفته و هقته ای 2 بار ورزش می کنند، به مراتب از نظر اجتماعی، هوشی و جسمانی توانمندی بیشتری دارند. ورزش کردن علاوه بر اینکه تناسب اندام شما را حفظ می کند، اعتماد به نفستان را نیز بالا می برد. تمرینات بدنی سبب آزاد سازی اندورفین در بدن نیز می شوند و روحیه ی شما را مثبت و پر نشاط خواهند کرد. بنابراین همواره برای تمرینات ورزشی خود برنامه ریزی کنید؛ خواهید دید که اعتماد به نفستان بالا خواهد رفت.
  7. در کاری تخصص پیدا کنید!
  داشتن تخصص در کاری که به آن علاقه و استعداد دارید یکی از بهترین روش های افزایش اعتماد به نفس است. زیرا شما می توانید در آن زمینه کارهای خوبی ارائه دهید و مطمئن شوید که از اشرف مخلوقات هیچ چیز بعید نیست.
  به خودتان ایمان داشته باشید،خواستن توانستن است.