اصول گردگیری

1163 دفعه

اول از همه راه‌های ورود گرد و خاک به خانه‌تان را پیدا کنید!
درز در و پنجره‌ها یکی از اصلی‌ترین راه‌های ورود گرد وخاک به خانه هستند.حتما این درز‌ها را بگیرید تا علاوه بر جلوگیری ازورود گرد و خاک، گرمای خانه از این درزها خارج نشود.

دریچه‌های کولر نیز یکی دیگر از راه‌های ورود گردوخاک به خانه است.حتما دریچه‌های کولر را ببندید و بعد از تمیز کردن آنها، یک کاغذ یا مقوا جلوی دریچه بچسبانید تا مانع ورود گرد و خاک به خانه وخارج شدن گرما شود.
در فصل‌های گرم سال نیز هربار بعد از جارو کشیدن خانه، کولر را خاموش کنید و با سر فرچه‌ای جاروبرقی،دریچه‌های کولر را جارو کنید تا گردوخاک آن گرفته شود.
پارچه گردگیری
به جای استفاده از تی‌شرت قدیمی همسرتان یا گردگیر پَر رنگی از پارچه‌های میکروفیبر یا الکترواستاتیکی برای جمع کردن خاک استفاده کنید؛ می‌گوییم جمع کردن چون خاک به این پارچه‌ها می‌چسبد و مثل پارچه‌های دیگر دوباره بلند نمی‌شود و روی جای دیگر نمی‌نشیند بلکه مثل یک آهنربا برای خاک عمل می‌کند. بعد از گردگیری هم بهترین راه شستن و خشک کردن کامل این پارچه‌هاست. اگر به این نوع پارچه‌های گردگیری دسترسی ندارید بهترین گزینه برای شما پارچه خیس است. پارچه گردگیر مرطوب بهتر از نوع خشک آن عمل می‌کند اما برای پاک کردن بعضی سطوح مثل چوب نمی‌توان از پارچه مرطوب استفاده کرد. برای حل این مشکل پارچه‌های گردگیری میکروفیبری تهیه شده که نوع مرطوب هم دارند. می‌توانید سطوح چوبی را با این نوع پارچه‌ها تمیز کنید.
اول جارو یا گردگیری؟
اصول گردگیری
بهتر است اول جاروبرقی بکشید و بعد گردگیری کنید چون با این راه، دو سوم گردوغبارها را جمع می‌کنید و تنها یک سوم باقیمانده را با دست و پارچه جمع خواهید کرد اما حتما از سر مخصوص این نوع جارو که باریک است و پرز دارد، استفاده کنید. درزهای در و پنجره‌ها را بگیرید، بالکن خاکی خانه را بشویید و فرشی که دم در انداخته‌اید را هفته‌ای یک بار بشویید.
مستقیم اسپری نکنید!
اگر برای گردگیری می خواهید از اسپری همه کاره یا تمیز کننده سطوح چوبی استفاده کنید، اسپری را مستقیم روی سطح مورد نظر نپاشید . اسپری را روی پارچه ای که دارید با آن گردگیری می کنید بپاشید وبعد با دستمال سطح مبل یا وسیله مورد نظر را تمیز کنید. اگر اسپری را روی وسایل به صورت مستقیم بپاشید به خورد آنها رفته و محلی می شود برای جمع شدن گرد و غبار.
کف
کف زمین، مبلمان، لبه پنجره‌ها و فرش تنها جاهایی نیستند که گردوخاک می‌گیرند بلکه خودشان یک تولیدکننده بالقوه گردوغبار هستند. به جنس مبل‌هایتان نگاه کنید. اگر پارچه ای باشند پرز دارند، اگر چرم باشند جذب کننده پرز و گردوغبار هستند. پرز فرش‌های خانه منبع تولیدکننده پرز در خانه است. بهترین راه پاک کردن گردوغبار، تمیز کردن زود به زود این وسایل و استفاده از فرش‌هایی با پرزهای کوتاه است.
تلویزیون
اول با یک دستمال خشک، غبارهایش را بگیرید و بعد با پنبه آغشته به آب و الکل صفحه تلویزیون را تمیزکنید. بهتر است از دستمال حوله‌ای و پرزدار هم استفاده نکنید.
سینک ظرفشویی
برای داشتن سینک براق، سرکه را دست کم نگیرید. پارچه‌ای را به سرکه سفید آغشته کنید و بر سطح ظرفشویی بکشید. هم چنین می‌توانید از دو پودر سفید رنگ معجزه‌گر یعنی جوش‌شیرین و نمک، استفاده کنید. نمک خشک را روی سطح مربوطه بپاشید و پس از نیم ساعت بشوئید. استفاده از پاک کننده‌های قوی جلای زیادی به سینک آشپزخانه می‌دهد، اما در درازمدت باعث کدر شدن آن هم می‌شود.
فیلتر جاروبرقی
فیلتر جارو برقی ها برای گرفتن و جمع کردن گرد و غبارازمحیط طراحی شده اند. اما اگر این فیلترها مدت زیادی تعویض یا تمیزنشوند، به جای جذب گرد و غبار، تازه آنها را پس زده و وارد هوا می کنند. پس برای جلوگیری از این مشکل حتما زود به زود فیلترها را عوض کنید و یا اگر قابل شستشو هستند آنها را بشویید. در اینصورت خواهید دید که عمر و عملکرد جارویتان هم بیشتر می شود.
گردگیری دریچه های کولر
سیستم های خنک کننده یا گرم کننده مرکزی و کانال دار که در منازل تعبیه شده است، محلی مناسب برای جمع شدن گرد و خاک است. دریچه های کولر و یا فن کویل ها جایی هستند که معمولا موقع گردگیری از آنها می گذریم و آنها را جا می اندازیم غافل از این که با روشن شدن سیستم ، تمام گرد و خاکهای مانده در لابه لای دریچه ها به روی وسایل منزل فرود می آیند. پس این بار در موقع جارو گردن یا گردگیری کانالها و پره های دریچه را فراموش نکنید .

اصول گردگیری
دیوار
برای دیوارهای رنگ روغنی،بهتر است فقط از یک دستمال و آب سرکه استفاده کنید. اگر رنگ دیوارها قابل شستشو است، محلول آب ولرم و صابون و مقدار کمی مایع سفید کننده را با اسفنج روی دیوار بکشید و با دستمال تمیز پاک کنید.
نکته: به هیچ عنوان نباید از مواد پاک‌کننده استفاده کرد زیرا رنگ دیوار را از بین می‌برد.
فرش
اگر جایی برای شستشوی فرش هایتان ندارید، یک جارو برقی اساسی بکشید تا گرد و غبارش برود و بعد شامپو فرش بزنید واگر می توانید به سراغ قالی‌شویی بروید. اگر می‌خواهید فرش‌تان سال‌ها برای‌تان بماند آن را به طور مداوم در معرض نورآفتاب قرار ندهید.
کابینت‌ها
یهویی همه بساط درون کابینت‌ها را بیرون نریزید تا گیج نزنید که حالا از کجا شروع کنم؟!! کابین به کابین پیش روید، کابینت را خالی کنید، گرد و غبار و لکه‌های آن را بگیرید، بعد کف آن نایلون مخصوص کابینت‌ها را بیندازید و بعد وسایل را دوباره در آن بگذارید. اگر کابینت‌هایتان ام دی اف است، باید آن را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید و از مواد شوینده و اسکاچ استفاده نکنید!
یخچال
اول از همه یخچال را از برق بکشید و محتویات آن را کاملا بیرون بیاورید. برای شستشوی دیواره‌های یخچال از محلول جوش شیرین و آب استفاده کنید تا هم جرم‌گیری شود و هم بوی بد یخچال برود. گرد و غبار پشت یخچال را هم فراموش نکنید. برای این‌که یخ‌ها و برفک‌ها زودتر آب شود می‌توانید از سشوار استفاده کنید، اما مراقب چکه چکه کردن آب باشید.
برای بهتر پاک کردن شیشه‌ها، به جای شیشه پاک کن می‌توانید از محلول آب و سرکه (۲ قاشق غذاخوری سرکه) استفاده کنید.از زیر کار در نروید! خراش‌های نازک روی شیشه هم با مقداری خمیردندان برطرف می‌شود.

اصول گردگیری
کمدها
اگرکمدهایی دارید که تا درش را باز می‌کنید همه چیز مثل آبشار می‌آید پایین، بهتر است داخل کمد های‌تان را هم صفایی بدهید. بالاخره باطن هم باید مثل ظاهر تمیز باشد! معمولا در این کمدها چیزهای خاطره‌ساز و نوستالژیک زیاد پیدا می‌شود که می‌بینی آدم را ساعت‌ها پای کمد نشانده است. سعی کنید با نفس‌تان مبارزه کنید و بدانید چیزهایی که این همه سال دست نزدید را بقیه سال‌ها هم دست نخواهید زد، پس بدهید به نیازمندان و بقیه را هم تقسیم کنید قسمتی برای انباری، قسمتی داخل کمد.
نکته: وسایلی را که از دیگران قرض گرفتید را هم دسته کنید تا حساب های‌تان قبل سال نو صاف شود!
لوازم برقی
جرم‌گیری و لکه‌گیری لوازم برقی را هم می‌توانید با محلول جوش شیرین بگیرید. با دستمال آغشته به محلول جوش شیرین سطح وسیله برقی را کاملا مرطوب کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند و بعد با دستمال مرطوب و تمیز آن را پاک کنید و در نهایت خشک کنید. از الکل صنعتی هم می‌توانید استفاده کنید، فقط مراقب پاک شدن مارک‌های لوازم‌تان باشید.
لوسترها
یک دستمال نم‌دار برای تمیز کردن لوسترها کافی است. یک وقت نروید از وایتکس و مواد شیمیایی قوی استفاده کنید ؛که آن وقت جلا و تازگی لوسترتان هم ازبین می‌رود.
گاز و لباسشویی
دیواره‌های گاز و لباسشویی را می‌توانید با استفاده ار محلول آب و جوش شیرین و یا هر مواد پاک‌کننده دیگر تمیز کنید. برای جلا دادن به این دو وسیله می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید! می‌دانید که سرکه و چربی دشمن هم‌اند!
حمام و دستشویی
اول با شستشوی لیف‌ها و حوله‌ها شروع کنید بهتر است. آن‌ها را حتما زیر نور آفتاب خشک کنید تا ضد عفونی هم بشود. شستشوی کامل و جرم‌گیری جالباسی‌ها و قفسه‌های داخل حمام مرحله دوم آن است و مرحله سوم دیوارشویی و کف شویی است. اگر قرار است از مواد شوینده اسیدی استفاده کنید ماسک و دستکش فراموش‌تان نشود!
انباری
اول از حالت انباری درش بیاورید و همه وسایل را بیرون بگذارید وآن را بشویید و بعد دوباره بروید سراغ جابجایی وسایل. اگر هم مجبورید و انباری ندارید می‌توانید داخل تراس را طبقه‌بندی کنید و از فضای آن به عنوان انباری استفاده کنید. اگر کارتان درست بوده و انباری‌تان قفسه بندی است، بهتر است داخل قفسه‌ها را گردگیری و مرتب کنید. به چهار گوشه انباری هم یک توجه ویژه داشته باشید! شاید بهتر باشد برای خانه عنکبوت‌های انباری‌تان هم خانه تکانی کنید.