نگه داری گل های آپارتمانی

1191 دفعه

گیاهان نشانه ی بزرگی برای زندگی وشادابی هستند و افراد بسیاری دوست دارند از آنها مراقبت کنند و یک گل آپارتمانی هرچند کوچک در خانه یا محل کارشان داشته باشند،اما امروزه که خانه ها آپارتمانی شده نگه داری از گل ها نیز کاری به نظر سخت می آید. ما در اینجا سعی داریم با روش هایی اساسی به شما کمک کنیم تا گل های شادابی در آپارتمان خود پرورش دهید تا ببینید گیاهان چه تاثیری در روحیه ی خود و خانوادتان دارند.لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید...


همانطور که در کتاب های دوران دبستان خوانده بودیم هر گیاه برای رشد نیاز به نور،آب و خاک دارد که مقدار هر کدام از این عناصر بسته به نوع گل و گیاه است لازم است که اضافه کنم این ها لازم است اما کافی نیست!
گل های آپارتمانی بسیار حساس هستند و با آنها باید با صبر و ملایمت رفتار کنید...
آب... :
زمانیکه درجه حرارت محیط و شدت نور بیشتر شود نیاز گل ها هم به آب بیشتر می شود،گل هایی که گلدانشان کوچک است و مدت زیادی است که خاک آنها را عوض نکرده اید نسبت به سایر گل ها به آب بیشتری نیاز دارند.

نگهداری گل های آپارتمانی
- میزان آبیاری گل های آپارتمانی باید بسیار کم و حداقل باشد.
- بهترین اندازه آبیاری دو لیوان آب در هفته است.
- گیاهانی که در منزل نگه داری می کنید به آب فراوان احتیاج ندارند.
- هیچ وقت نگذارید خاک خیس بماند، چرا که دفع هوای موجود در خاک و پوسیدگی ریشه می شود.
- زیرگلدانی از نشت آب جلوگیری می کند ولی تجمع آب باعث پوسیدگی ریشه می شود،حداقل ماهی 1 بار چک کنید که آب از سوارخ زیر گلدان خارج می شود یا خیر؟!
- در فصول سرد سال که گیاه استراحت می کند بازه زمانی آبیاری بیشترو در فصول گرم سال بازه زمانی کمتر می شود.
- آبی که برای آبیاری استفاده می کنید دمای محیط باشد و کلر آن نیز گرفته شده باشد.
- یکی از علائم اولیة افراط در آبیاری، زرد شدن برگ‌های تحتانی نظیر دیفن‌باخیا و در برخی از گیاهان مانند لیندا لَخت و شُل شدن برگ‌های فوقانی آن است. توجه داشته باشید افراط در آبیاری علت مرگ بیشتر گل های آپارتمانی است.
نور... :
نگهداری گل های آپارتمانی
در نوردهی نیز باید توازن داشته باشید یعنی نور نه خیلی زیاد باشد نه خیلی کم. بیشتر گل های آپارتمانی به نور غیر مستقیم و زیاد احتیاج دارند و فاصله آنها نباید با منبع نور (پنجره اتاق) زیاد باشد. مطلوبترین حالت آن 50 تا 60 سانتی متر است. نور کم و ضعیف باعث کم رنگ شدن برگها،رنگ پریدگی،کوچک شدن برگها،رشد لاغر و شلاقی برگها و در نهایت ریزش برگها می گردد. آستانه تحمل اکثر گونه های زینتی به نور کم یا تاریکی ۵ تا۶ روز می باشد و بلافاصله آثار این نقصان در گیاه هویدا می گردد. نور مستقیم تند نیز باعث پژمردگی و تجزیه رنگ برگها در گونه های زینتی می گردد. بهتر است نور کافی به گیاه تابیده شود تا به اندازه نیاز فتوسنتز انجام شود و شاداب بماند. پشت پنجره، پاسیو و بالکن مکان های مناسبی برای نگه داری گیاهان است. حتی یک لامپ نیز می تواند نور گیاه را تامین کند. برای شادابی بیشتر گیاهان بهتر است در فصل تابستان آنها را بیرون آورده و چند ساعتی در هوای آزاد قرار دهید.
خاک... :
خاک منبع دیگری برای تغذیه گیاهان است و دارای مواد معدنی مغذی است،آب های دارای کلر و املاح باعث سختی آب می شوند و این سختی باعث از بین رفتن مواد معدنی خاک می شود. حتما روی خاک گلدانتان کپک های سفیدی مشاهده کرده اید این به دلیل از بین رفتن مواد معدنی خاک است و برای گیاه مضر است. خاک گلدان را سالی یکبار تعویض کنید.
بهترین ترکیب برای خاک گلدان گیاهان آپارتمانی به طور اعم، شامل یک قسمت ماسه و دو قسمت خاک برگ یا پیت موس می‌باشد. ولی برای قلمه زدن یا تکثیر از ترکیب دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک برگ یا پی موس استفاده می‌گردد. هنگامی که از خاک برگ برای تعویض خاک گلدان استفاده می‌نمایید نکتة مهم این است که نباید خاک را بسیار فشار داد. فشردگی زیاد خاک برگ سبب می‌شود که خاک برگ‌ها به هم بچسبند و از ورود هوا و تنفس ریشه، که برای رشد گیاه بسیار مهم و ضروری است، جلوگیری نماید. در صورت امکان برای قلمه‌زنی می‌توان به جای ماسه از ترکیبات معدنی پرلایت و دانة ریز لیکا (پوکة صنعتی ریز) هم استفاده نمود.
تغذیه... :
برای تقویت خاک بهتر است از کودهای گیاهی و شیمیایی با توجه به نوع گیاه استفاده کنید. آب برنج شسته شده بدون نمک موجب شادابی و سرسبز شدن هر گیاهی می شود. هنگامی که تخم مرغ را می پزید، آب آن را در گلدان بریزید تا آهک مورد نیاز گیاه را تامین کند. از ریختن قهوه و نسکافه در خاک خودداری کنید؛ چرا که موجب اسیدی شدن خاک می شود. آب آکواریوم ها برای تقویت شاخه های جوان مناسب است، البته برای تامین کلیه این نیازها می توانید از کود بدون بو و جدید ورمی کمپوست استفاده کنید.
گلدان... :
نگهداری گل های آپارتمانی
هر ساله گل ها رشد می کنند و به محل وسیع تری برای رشد نیاز دارند، تعویض گلدان موجب می شود انگل های گیاهی و قارچ و کپک ها به ریشه گیاهان صدمه وارد نکنند و فرصتی برای رشد نداشته باشند؛ به این طریق خاک هم پایدارتر می ماند.
گلدان های سفالی انتخاب بهتری است هستند زیرا آب اضافی خاک را به خود جذب می کنند و باعث خنک ماندن ریشه می شوند، گلدان های پلاستیکی برای برخی گیاهان آپارتمانی مانند پتیوس و فیکوس مناسب اند اما از گلدان های فلزی استفاده نکنید چون زنگ می زنند و باعث ورود سم به خاک می شود البته امروزه این گلدان هارا با روکش های ضد زنگ می سازند.
چند ایده برای ساخت گلدان

نگهداری از گل های آپارتمانی هنگام مسافرت

هر ساله هنگام تعطیلات و مسافرت ها خانواده هایی که در فضای داخل خانه شان تعدادی گیاه آپارتمانی را پرورش می‌دهند، همواره دل نگران آبیاری آنها می‌شوند. برخی مسئولیت آبیاری را به همسایه و یا فامیل خود می‌سپارند ولی بعضی دیگر که چنین امکانی را ندارند، به هنگام برگشتن با گیاهانی پژمرده روبه رو می‌شوند. در صورتی که می‌توانند با به کارگیری یکی از چند راهکار زیر با خیالی آسوده به سفر بروند.
۱ـ گلدان ها را کف حمام یا آشپزخانه بچینید و سطلی حاوی آب را در کنار هر گلدان و در سطحی بالاتر از آن قرار دهید.
پارچه ای نخی به اندازه یک متر یا بیشتر و به عرض حدود پنج سانتی متر آماده کنید و یک سر آن را از کنار گلدان به داخل خاک فرو کنید. سر دیگر را در سطل پر از آب قرار دهید. به این ترتیب دستمال پارچه ای همواره آب را به خود جذب می‌کند و آب آرام آرام به داخل خاک گلدان منتقل می‌شود.
۲ـ در داخل وان حمام یا در یک لگن بزرگ، کمی آب بریزید و چند آجر در کف آن و در داخل آب قرار دهید. سپس گلدان ها را بر روی آجرها بچینید. توجه داشته باشید، گلدان ها به طور مستقیم درون آب قرار نگیرند و در ضمن در کف هر یک از گلدان ها نیز حداقل چند سوراخ وجود داشته باشد.
۳ـ یک تکه حوله یا پتوی کوچک مستعمل را در کف وان یا لگن بزرگ قرار دهید. داخل وان یا لگن را به ارتفاع دو الی سه سانتی متر آب بریزید. گلدان ها را بر روی حوله یا پتوی مرطوب قرار دهید یا آن که نیمی از یک تکه حوله بزرگ را درون لگن و یا سینی بزرگی قرار داده و گلدان ها را روی آن بچینید. سر دیگر حوله را در داخل ظرف گود دیگری که با آب پر شده است بگذارید. توجه داشته باشید ظرف دوم باید در سطحی بالاتر از ظرف اول قرار گیرد. در ضمن اندازه ظروف را با توجه به ابعاد گلدان ها و گیاه درونشان انتخاب کنید.
در مقالات بعدی به بررسی روش های نگهداری برخی گل های آپارتمانی می پردازیم...