نحوه نگهداری کاکتوس

2027 دفعه

در مطلب قبلی در مورد نگهداری گل های آپارتمانی صحبت کردیم که کاکتوس ها جزء یکی از محبوبترین آنها هستند،این گیاهان با بدنه ی گوشتی و برگ هایی که تبدیل به تیغ می شوند با 400 هزار گونه ی گیاهی که 8000 گونه آن در ایران یافت می شود،کاکتوس ها گیاهان بسیار مقاومی هستند و با رعایت نکاتی کوچک می توانید از آنها نگه داری کنید. اگر شما هم مانند برخی از دوستان با نگه داری کاکتوس مشکل دارید یا قصد تکثیر و نگهداری این گیاهان جذاب و متنوع را دارید پیشنهاد می کنم با ما همراه باشید...

شرایط لازم برای نگهداری کاکتوس

نور :
کاکتوس ها برای رشد بیشتر و بهتر به نور کامل و زیاد نیاز دارند،داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی محل مناسبی برای آنها است.در صورت نبودن نور طبیعی از نور مصنوعی به عنوان مکمل استفاده کنید جون در نور کم رشد چندانی نمی کنند و در سایه چروکیده و گل نمی دهند ولی با قرار دادن در معرض نور شادابی خود را باز بدست می آورند.
نحوه نگهداری کاکتوس 

آبیاری :
در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. یکی از نکاتی که در ابتدا اشاره کردم که باید رعایت شود طریقه صحیح آبیاری کاکتوس هاست،کاکتوس ها با آب مشکلی ندارند حتی با آبیاری مناسب رشد بهتری خواهند داشت،اما آب باید کافی باشد نه خیلی زیاد نه خیلی کم! اگر آبیاری شما فقط ماهی 1 بار باشد باعث خشک شدن و سوختن ریشه می شود و ریشه دیگر توانایی جذب آب را ندارد و اگر آبیاری در فاصله زمانی کوتاه باشد باعث انباشته شدن آب در ریشه و له شدن ساقه ها و فاسد شدن آنها می شود ودیگر گیاه قابل برگرداندن نیست و از دست می رود. چون برنامه ریزی مشخصی برای آبیاری کاکتوس ها تعریف نشده و برنامه آن به گلدان ،خاک ، آب و هوا و عوامل دیگری بستگی دارد.
با فروکردن آرام خلال دندان می توانید متوجه شوید که خاک نیاز به آب دارد یا نه! با این روش کم کم متوجه خواهید شد که گیاه شما هر چند وقت یکبار نیاز به آبیاری دارد و برنامه ی منظمی برایش تعریف کنید. کاکتوس ها در فصل های سرد سال به چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد.
دو روش آبیاری وجود دارد :
1- آبیاری از بالای خاک مانند اکثر گل ها
2- قرار دادن گلدان در ظرف پر از آب
که روش دوم بهتر است زیرا ریشه آب مورد نیاز خود را به خود جذب می کند،توجه داشته باشید که گلدان را مدت زمان طولانی در ظرف آب رها نکنید 5 الی 10 دقیقه بسته به نیاز گیاه و اندازه کاکتوس کفایت می کند. از دو روش به طور متناوب استفاده کنید.

دما :
این گیاهان مقاوم در محیط طبیعی خود در دمای 32 تا 38 درجه زندگی می کنند پس نگران دمای محیطی آنها نباشید. طبق تحقیقات بهترین دما در زمان استراحت 7 تا 12درجه سانتیگراد است و هوای سرد در این فصل موجب گل دهی گیاه در فصل رشد می شود.

کود:
کاکتوس ها نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی به کود کمتری نیاز دارد.در نیمه دوم سال تنها 2 تا 3 ماه یکبار و تنها 1 بار در فصل بهار به آنها کود اضافه کنید. کود های کم ازت یا کودهایی که به تدریج در خاک آزاد می شوند مناسب هستند.

نحوه نگهداری کاکتوس
خاک :

مواد تشکیل دهنده خاک مناسب کاکتوس ها : 1/3 کود پوسیده ، 1/3 برگ پوسیده و 1/3 خاک مرغوب باغچه و مقدار کمی ماسه شسته شده اگر موفق به تهیه این نوع خاک نشدید خاک باغچه و ماسه را با کمی شن مخلوط کنید و خاک مناسبی را تهیه کنید. خاک آماده برای کاکتوس را می توانید از فروشگاه های لوازم خانگی یا باغبانی و گل فروشی ها خریداری کنید.
گاهی در وقت جابجایی کاکتوس ها مشاهده می شود که ریشه گیاه وضع مناسبی ندارد و حالت پوسیده پیدا کرده است در این حالت بهترین راه هرس کردن ریشه می باشد و باید فقط ریشه هایی را باقی گذاشت که سالم و قوی باشد،درصورتی که تمام ریشه وضع نامناسبی داشت از بریدن تمام ریشه ها نترسید.ریشه های جدید سریعا رشد خواهند کرد.معمولا پس از جابجایی گلدان و اصلاح ریشه ها تا ده روز نباید به گیاه آب داد.

گلدان مناسب کاکتوس :
در مقاله ی قبلی که خواندید هم گفته شد بهترین نوع گلدان گلدان سفالی است.

آفات و مشکلات :
آفات کاکتوس ها عموما خیلی کم هستند حشراتی مانند : شته، شپشک‌های سپردار و شپشک‌های آرد آلود، تریپس‌ها و کنه‌ها، حلزون‌های صدفدار و بی صدف هستند.
آبیاری بیش از اندازه، شکستگی، بریدگی، حمله و هجوم لاروها و گزیدگی حشرات یا رطوبت بیش از حد، از راه‌های پیدایش بیماریهای قارچی می‌باشند. برای مبارزه باید گیاهان آلوده را از محل دور کرد.

روش های تکثیر
- نحوه تکثیر کاکتوس با استفاده از پاجوش
- نحوه تکثیر کاکتوس با استفاده از بذر
- نحوه تکثیر کاکتوس با استفاده از برگ
در مقالات بعدی روش های تکثیر کاکتوس را شرح خواهیم داد.