مفاهیم اصلی فنگ شویی و کاربرد آن

1311 دفعه

فنگ شویی چیست؟ حتما شما هم اصطلاح فنگ شویی را شنیده اید و می دانید که در دکوراسیون و چیدمان داخلی منزل کاربرد و تاثیر فوق العاده دارد. فانگ شویی یا فنگ شویی به زبان چینی: 風水 به معنای باد و آب است به این معنا که از حرکت باد و آب و به کار بردن درست عناصر مادی انرژی خوبی در محیط زندگی ما جریان پیدا کند.فنگ شویی یک فلسفه و فن باستانی در چین است یا به عبارتی هنر باستانی شرقی، برای قرار دادن هر وسیله در جای صحیح خود چه در منزل و چه در محیط کار. فنگ شویی دنیایی از آرامش، نظم و دقت است، فسلفه و جهان بینی است که چیدمان، زبان بیان آن است. صاحب نظران آن می گویند اگر خانه خود را بر اساس اصول فنگ ­شویی بچینید، از انرژی های مثبت حاصل از آن در زندگی روزمره خود متعجب خواهید شد.

اما این معجزه چطور اتفاق خواهد افتاد ؟ آیا واقعا تاثیر آن را در خانه خود خواهیم دید؟ بسیاری از افراد فکر می کنند با تغییر جای اشیاء در اتاق خواب، نشیمن یا در دفتر کار می ­توانند از فواید فنگ شویی بهره ببرند، در حالی که فنگ شویی فقط جا به جایی وسایل نیست.
اصول اصلی فنگ شویی
۱. چی :
در فلسفه فنگ شویی، چی نوعی انرژی است که اگر در حالت مثبت باشد شنگ چی یا انرژی حیاتی (معادل های دیگری هم دارد) نامیده می‌شود و شانس خوب را به انرژی فیزیکی، روابط عاطفی و رفاه مادی تبدیل می‌کند و جریان داشتن درست و مناسب چی در خانه بسیار مهم است.اما اگر چی راکد بماند و نتواند جریان آزادانه‌ای داشته باشد به انرژی مخربی تبدیل می‌شود که شا چی یا همان شا نامیده می‌شود.مواردی که بایدبه آن توجه ویژه داشته باشید پرهیز از هرگونه انباشتگی و بی نظمی،توجه به خطوط و بهره گیری از خطوط منحنی،توجه به رنگها و ...
۲. یین و یانگ
یین و یانگ نیز سعی در به تعادل رساندن انرژی ها می‌شود.
3. پنج عنصر
در فلسفه چینی تنها پنج عنصر داریم! این پنج عنصر چوب، آتش، خاک، فلز، آب هستند. عدد ۵ در چین عدد بخت است. بر خلاف عناصر اربعه چینیان معتقد نبودند که جهان از عناصر پنجگانه ساخته می‌شود بلکه معتقدند این عنصرها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می‌آفریند. که 3 چرخه وجود دارد که به اختصار توضیحاتی را برای شما آورده ایم:
چرخه سازنده: این عنصرها نشانگر تغییر هستند و هر یک عنصر بعدی را می‌آفریند یعنی: آب، چوب را تغذیه می‌کند. --> چوب، سوخت آتش است. --> آتش، خاک را (به شکل خاکستر) به وجود می‌آورد. --> فلز از خاک بدست می‌آید. --> فلز می‌تواند مانند آب جاری شود.
چرخه مخرب: اگر این عنصرها نادرست استفاده شوند (یکی در میان استفاده شوند) خطرناک می‌شوند و چرخه مخربی ایجاد می‌کنند. زیرا: آب، آتش را خاموش می‌کند. آتش فلز را ذوب می‌کند. فلز، چوب را می‌برد. چوب، خاک را می‌فرساید. خاک، آب را آلوده می‌کند.
چرخه تحلیل برنده: برعکس چرخه سازنده است زیرا آتش چوب را تحلیل می‌برد. چوب آب را ضعیف می‌کند. آب فلز را، فلز خاک را، و خاک آتش را تحلیل می‌برد. چرخه تحلیل برنده با چرخه مخرب فرق دارد زیرا چرخه مخرب «شا چی» تولید می‌کند ولی چرخه تحلیل برنده انرژی منفی ایجاد نمی‌کند فقط عنصر مورد نظر را کمی ضعیف می‌کند و اگر عنصری بیش از حد وجود داشته باشد می‌توانیم از چرخه تحلیل برنده استفاده کنیم تا بدون ایجاد انرژی مخرب تعادل را در محیط به وجود بیاوریم.
۴. هشت جهت
در فنگ‌شویی باستانی بر اساس شرایط جوی و محیطی زمین هر یک از عناصر پنج‌گانه را به یکی از جهات جغرافیایی اختصاص می‌دادند که تا به امروز در کلیه متون فنگ‌شویی به جای خود باقی است. جهت‌های قطب نما نیز در فنگ‌شویی مهم هستند. هر جهت با یکی از عناصر پنجگانه در ارتباط است و برهم تأثیر دارند. هنگام دکوراسیون یا حتی هنگام ساختن ساختمان به این جهت‌ها دقت می‌کنند.
آب شمال
چوب شرق، جنوب شرقی
خاک  مرکز، شمال شرقی، جنوب غربی
فلز غرب، شمال غربی
۵. جدول عنصرها، جهت ها، رنگ ها و نمادها

عنصر رنگ جهت تصویر شکل
آب مشکی/آبی تیره شمال لاکپشت خطوط موجی دایره
چوب  سبز/آبی روشن شرق/جنوب شرقی اژدها  مستطیل
آتش قرمز/ارغوانی جنوب  ققنوس مثلث
خاک زرد مرکز/شمال شرقی/جنوب غربی امپراتور مربع
فلز سفید/نقره‌ای غرب/شمال غربی ببر دایره/بیضی


۶. مربع لوشو
مربع لوشو نوعی مربع جادویی ۳ در ۳ است که احتمالاً باستانی‌ترین روش استفاده از فنگ‌شویی است و طبق افسانه‌های چینی، امپراتور یو آن را بر لاک یک لاکپشت غول پیکر پیدا کرد! به هر خانه این مربع یک عدد تعلق دارد. از هر طرف که این اعداد را جمع کنیم حاصل آن ۱۵ می‌شود. کل خانه یا ساختمان، اتاق، دفتر کار، میز و هر چیزی را می‌توان بر اساس مربع لوشو و با در نظر گرفتن جدول بالا چید تا بهترین نتیجه را بدهد و هر بخش از خانه به یک حوزه زندگی انسان (مثلاً روابط، سلامتی، حرفه، ...) مربوط می‌شود. البته از مربع لوشو به چند روش مختلف می توان استفاده کرد.
روش رایج:
۱-دورنمای کاری-شغلی، منزلت شما از دیدگاه خودتان
۲-ارتباطات از هر نوع به خصوص ارتباط عاطفی، ازدواج، شراکت و همراهی طولانی مدت
۳- روابط خانوادگی، گذشته، نیاکان شما
۴- خوشبختی و سعادت
۵- سلامتی جسمی
۶- خدایان و ارواح، آنهایی که قادر به کمک به شما هستند
۷-کودکان، باروری، خلقت، علایق و اوقات فراغت، هدیه‌های جالب
۸- دانش و تحصیلات، نوآوری و خلاقیت
۹- شهرت، نام نیک، احترام برای شما

مفاهیم اصلی فنگ شویی و کاربرد آن
قدم های زیادی برای رسیدن به چیدمان فنگ شویی وجود دارد، در اولین قدم لازم است تمام افکار منفی را از ذهن خود دور بریزید و به مثبت اندیشی باور داشته باشید.
درست است که فنگ شویی اصول دقیقی دارد و اساس آن چیدمان است، اما اصلاً به معنی علم چیدمان اشیاء نیست. این روش هزاران سال است که پدید آمده، اما در سال های اخیر شهرت پیدا کرده است و هر روز افراد بیشتری با آن آشنا می شوند و خود را به آرامش فنگ شویی می سپارند.
از نظر فنگ شویی هر رنگ، هر شیء و هر وسیله ای یک انرژی منحصر به خود دارد، مساله این است که انرژی هر چیز را به درستی به کار بگیریم و آن را در زندگی روزمره خود به کار ببندیم. معمولاً ما بر اساس ذهنیت خود وسایل را در خانه و محیط اطرافمان می چینیم، در حالی که از انرژی های درونی اشیاء بی خبریم!

با اصول چیدمان آشپزخانه و فنگ شویی بیشتر آشنا شوید...
در فلسفه فنگ شویی 8 اصل اولیه و مهم وجود دارد:
1. استفاده نور از هر نوع و رنگ آن
2. از آینه ها
3. صدا، موزیک و زنگ ها
4. انواع رنگ ها
5. گل ها، گیاهان و حیوانات خانگی
6. تزئینات سقفی و آویزی
7. مجسمه ها
8. وسایل الکترونیک
9. وسایل ساخته شده از بامبو
با فنگ شویی در زندگی خود معجزه کنید!
حضور یک حیوان خانگی که مورد علاقه شماست یا گیاهی که همیشه آن را دوست داشته اید، خانه را تبدیل به فضایی آرامش بخش برای شما می کند. رنگ ها و نورها به زندگی شما روحی تازه می دمد و به مرور خواهید دید که به شخصیتی جدید دست پیدا کرده اید و فردی آرام و مسلط به احوالات درونی خود هستید.
فنگ شویی هنر جذب موفقیت ها، شادی ها،سلامتی و دارایی به سمت زندگی فردی است. کلید درهایی است که دوست دارید به زندگی شما باز شوند. در این مکتب که به دنبال هماهنگی دنیا با انسان است، شاه کلید اصلی"تناسب" است.
حتماً تا به حال این حس را تجربه کرده اید که وقتی وارد یک خانه، مغازه یا دفتر کار می شوید، بدون اینکه متوجه گذشت زمان باشید، می توانید ساعت ها آنجا بمانید، اما گاهی به محض ورود به یک فضا، حسی در درون شما می گوید: «به سرعت اینجا را ترک کن!». آنچه که یک فضا را برای ما تا این حد دلنشین و دیگری را ناخوشایند جلوه می دهد، چیست؟
امروزه متخصصان فنگ شویی در رابطه با دیزاین و چیدمان صحیح فضاها مشاوره می دهند. آنها ابعاد و اندازه های فضا را به صورت دقیق به دست می آورند، درباره کاربری فضا اطلاعات کسب می کنند، گره های انرژی فضا را تشخیص می دهند و بازسازی آن را به بهترین شکل ممکن می سازند.
آینه ها نقش مهمی در فنگ شویی و هدایت انرژی نور به سمت دلخواه و مناسب خانه دارند.
شیشه های رنگی هم از مهم ترین انتقال دهنده های انرژی در فنگ شویی هستند.
استفاده از شمع و گیاهان خانگی در دکوراسیون، آرامش را در فضا منتشر می­ کند.
کاربرد فنگ‌شویی در دکوراسیون
فنگ‌شویی بر این اساس است که رنگ‌ها اثر قوی و قابل توجهی روی افراد و عملکرد مغزی آنها می‌گذارد. چند مورد از اثر رنگ‌ها به این قرار است: برای خوش شانسی از رنگ قرمز استفاده می‌شود. این رنگ بهترین گزینه برای ورودی منزل است. زرد و بنفش رنگ‌های مبارک و سودمندی برای روحیه انسان تلقی می‌شوند. برای تازگی و رشد از رنگ سبز استفاده می‌شود.
رنگ‌های تیره باعث احساس آرامش و نیز ممکن است باعث پایین آوردن خلق شوند در حالی که رنگ‌های روشن باعث افزایش انرژی و شروع انجام کار می‌شوند. نارنجی و قهوه‌ای سمبلی از سلامتی و دانش هستند.
در حالی که آینه‌ها در دکوراسیون کاربرد دارند، در فنگ‌شویی به عنوان وسیله‌ای برای جذب کردن، حرکت یا تغییر جهت انرژی بکار برده می‌شوند. آینه‌ها باعث بزرگ شدن یک فضا، صاف کردن دیوار، یا پنهان کردن فضا بکاربرده می‌شوند. در فنگ‌شویی اغلب آینه‌ها به شکل دایره یا هشت ضلعی هستند. نکته مهمی که در مورد آینه‌ها در فنگ‌شویی وجود دارد این است که آینه‌ها باید کامل بوده و به شکلی نباشند که اشیا را تکه‌تکه تقسیم کنند.
ضرورت بکارگیری ساعت در فنگ‌شویی اندازه‌گیری گذر زمان است. فضاهای مناسبی در خانه برای نشان دادن ساعت وجود دارد. آشپزخانه، اتاق نشیمن یا اتاق کار از بهترین جاها هستند. وجود ساعت در اتاق خواب ضرورت دارد.
در فنگ‌شویی بکار بردن نقاشی‌های متعدد می‌تواند انرژی محیط را از لحاظ سلامتی، دانش، خانواده، عشق، شهرت و ثروت افزایش دهد. برای افزایش طول عمر و سلامتی بیشتر عکس‌هایی از آهوی کوهی، دختران زیبا، درخت کاج یا بامبو را در سمت راست نصب می‌کنند. برای ایجاد فضای دانش و معرفت از رنگ زرد و بژ برای محیط استفاده می‌شود. برای پیشرفت شغلی اتاق کار را در قسمت شمالی خانه قرار می‌دهند. از رنگ سفید در منزل برای استحکام پیوند خانوادگی استفاده می‌شود.
فنگ ‌شویی در ایران
همانطور که گفته شد فنگ شویی متعلق به شرق آسیا است پس می توان گفت از آداب و فرهنگ ایرانیان دور نیست. به عنوان مثال خونه تکونی که مردم ما همیشه قبل از بهار انجام میدن و آلودگی هایی که در طول سال ایجاد شده و بی نظمی هایی که به خاطر استفاده مداوم از وسایل در طول سال به وجود آمده راپاکسازی می کنن و با انرژی جدید و تازه به استقبال سال جدید می روند.
در ایران کتاب‌های بسیاری در این باره ترجمه و منتشر شده است وهمچنین کلاس‌هایی برای آموزش آن برگزار می‌گردد و نیز یک فیلم سینمایی با نام نارنجی پوش به کارگردانی داریوش مهرجویی با الهام از این مکتب در سال ۱۳۹۰ ساخته شده است.