چیدمان آشپزخانه با اصول فنگ شویی!

1557 دفعه

همانطور که در مقالات قبل گفتیم فنگ شویی دنیایی از آرامش، نظم و دقت است، فسلفه و جهان بینی است که چیدمان، زبان بیان آن است. به‌عقیده‌ی اساتید فنگ شویی نتیجه‌ی هماهنگی انسان با محیط اطرافش یک زندگی مثبت، موفقیت‌آمیز و با‌نشاط است.
فنگ شویی: حضور انرژی مثبت در هر فضایی از دکوراسیون داخلی شما لازم و ضروری است. قوانین فنگ شویی که بیشتر آنها بر مبنای کاربرد، ایمنی و نظافت فضا تعریف شده اند به شما کمک می کنند بتوانید فضایی مطابق با نیازهای خود و در حقیقت مملو از انرژی مثبت ایجاد کنید.

البته نیازی نیست تمام این موارد را همزمان در دکوراسیون آشپزخانه خود اجرا کنید. اما می توانید برخی از مهمترین آن ها را در برای فضای آشپزخانه خود تعریف کنید و قلب خانه ی خود را سرشار از انرژی مثبت نمایید. با این مطلب از چیدانه همراه باشید تا با هم قوانین فنگ شویی در آشپزخانه را یاد بگیریم.
طبقه بندی و نظم دهی:
اولین اصل از فنگ شویی آشپزخانه طبقه بندی و نظم دهی به وسایل موجود در آشپزخانه است. بر اساس اصول فنگ شویی باید محیط آشپزخانه را از هر گونه شلوغی دور نگه دارید بنابراین بهتر است بعد از انجام هر فعالیتی در آشپزخانه فضای آشپزخانه را تمیز و مرتب کنید و همه وسایل و ظروف را در جای مخصوص به خود قرار دهید. توجه داشته باشید که در اصول فنگ شویی آشپزخانه نظم و ترتیب به وسایل درون کابینت ها نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
روشنایی و نورپردازی :

نورپردازی آشپزخانه و فنگ شویی
در اصول فنگ شویی میزان نورپردازی از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا نورپردازی مانع از افسردگی و خستگی در فضای آشپزخانه می شود بنابراین بهتر است آشپزخانه در محلی از منزل که دارای نور طبیعی کافی است ساخته شود. اگر آشپزخانه منزل شما دارای نور طبیعی کافی نیست می توانید با کمک نورهای مصنوعی نورپردازی مورد نیاز و مناسب را برای آشپزخانه طراحی کنید توجه داشته باشید نورهای مصنوعی باید در سراسر فضای آشپزخانه منزل شما جریان داشته باشند.
انتخاب رنگ مناسب:
در اینجا به بررسی کوتاهی بر چند رنگ خواهیم داشت!
ترکیب سبز و زرد در آشپزخانه
ترکیب رنگ‌های سبز و زرد ترکیبی ایده‌آل و دل‌نشین برای طراحی و دکوراسیون آشپزخانه‌ای براساس اصول فنگ‌شویی است. با این‌همه انتخاب اندازه و مقدار هر کدام از این رنگ‌ها هنر است.
در حقیقت، آشپزخانه‌ای که در آن توازن رنگ‌های گرم و سرد رعایت شده، منبعی از انرژی و سرزندگی در منزل شماست. از سوی دیگر، به‌خاطر احساس ناخوشایندی که بسیاری از مردم دنیا نسبت‌به رنگ زرد دارند، براساس اصول فنگ‌شویی استفاده از رنگ سبز به‌عنوان رنگی آرام‌بخش و پر‌انرژی در کنار رنگ زرد جلوه‌ای زیبا به آشپزخانه‌تان می‌بخشد.

آشپزخانه و اصول فنگ شویی
اگر تصمیم گرفتید از تونالیته رنگ‌های سبز و زرد برای دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنید، بهتر است رنگ کابینت‌ها را از طیق رنگی قهوه‌ای و البته از جنس چوب انتخاب کنید.
فنگ شویی با رنگ سفید؛ آشپزخانه‌ای مدرن
رنگ سفید برای آشپزخانه هنوز هم برای بسیاری محبوب‌ترین رنگ است. تازگی و سادگی رنگ سفید، آشپزخانه‌ای دوست داشتنی را برای شما به‌ارمغان می‌آورد که هر روز صبح با آغاز روز تازگی و سرزندگی را برای شما تداعی می‌کند. در یک آشپزخانه‌ی سفید، ترکیب دل‌نشین طیف‌های مختلف رنگ گرم‌ چوب، سبکی «روستیک» و بی‌تکلف و در عین‌ حال شیک به آشپزخانه شما می‌بخشد که بسیار موردعلاقه اساتید فنگ‌شویی است.
ترکیب جادویی قرمز و مشکی
ترکیب جادویی رنگ خاص قرمز رقص سالسا برای کابینت‌ها و رنگ مشکی برای المان‌هایی مثل لوسترها و پایه‌های کانتر یا برعکس یعنی کابینت‌های مشکی و لوسترها و کانتر قرمز براساس اصول فنگ‌شویی سرشار از انرژی مثبت و سرزندگی است.

عکس از چند پالت رنگ مختلف در دکوراسیون آشپزخانه برای شما تهیه کرده ایم,امیدواریم کارآمد باشد.

رنگ در دکوراسیون آشپزخانهمحل قرار گیری وسایل:
برای قرار دادن وسایل بزرگ مانند اجاق گاز، سینک و یخچال و ... در فضای آشپزخانه تان از قوانین فنگ شویی استفاده کنید. "بر اساس اصول فنگ شویی و تاثیر عناصر پنج گانه آن بر یکدیگر، عنصر آب و آتش نباید در ارتباط مستقیم با یکدیگر باشند." بنابراین اجاق گاز و ماشین ظرفشویی یا سینک نباید به طور مستقیم در کنار یکدیگر قرار داده شوند زیرا تقابل آب و آتش، ایجاد تنش می کند. عنصر اعتدال این دو عنصر چوب است. بنابراین می توانید از کابینت یا قفسه های چوبی بین این دو عنصر استفاده کنید یا عنصری سبز بین این دو عنصر قرار دهید.
تا جایی که ممکن است از مایکروفر در فضای آشپزخانه استفاده نکنید، زیرا باعث تخریب انرژی مثبت فضا می شود. اما در زندگی مدرن امروزی حضور این وسیله پر کاربرد لازم و ضروری است بنابراین اگر بر این کار اصرار دارید، مطمئن شوید مایکروفر در جایی نزدیک به بالای اجاق گاز نصب نشده باشد. سینک ظرف شویی، یخچال و ماشین لباس شویی را هم نباید مجاور اجاق گاز قرار دهید، بهترین طرز قرار گیری یخچال، سینک ظرف شویی و اجاق گاز به صورتی است که این سه شئ، سه راس یک مثلث را بسازند. در این صورت فرد کمترین انرژی را صرف دسترسی به آن ها می کند.
از نگه داشتن آب در داخل کتری و سماور خودداری کنید، زیرا قرار دادن آب راکد برای مدت طولانی روی اجاق گاز از نظر قواعد فنگ شویی باعث بروز افسردگی می شود. از این آب برای آبیاری گل و گیاهتان استفاده کنید و یا از آن برای پخت و پز استفاده نمایید.
استفاده از گیاهان خانگی:

آشپزخانه و اصول فنگ شویی
گیاهان و گل های طبیعی باعث ایجاد انرژی مثبت در فضای آشپزخانه می شوند بنابراین بهتر است از گیاهان طبیعی و خانگی در آشپزخانه استفاده کنید. توجه داشته باشید که از قرار دادن گیاهان تیغ دار و تیز در فضای آشپزخانه باید خودداری کنید زیرا زوایای تیز با اصول فنگ شویی مغایرت دارند.
نکته :
مطمئن شوید شیر آب در سمت چپ اجاق‌گاز قرار نگیرد، زیرا این مسئله سبب تضعیف انرژی عنصر آتش می‌شود .
قرار گرفتن سینک ظرف‌شویی در سمت راست آشپزخانه از نظر فنگ‌شویی بهترین حالت است و درعین‌حال یخچال و فریزر نباید روبه‌روی در آشپزخانه قرار گیرند.
آب کتری و سماور را خالی کنید. قرار دادن آب راکد برای مدت طولانی روی اجاق گاز ازنظر قواعد فنگ‌شویی باعث افسردگی می‌شود. برای اینکه آب سماور و کتری را هدر ندهید، می‌توانید از این آب برای آبیاری گل‌وگیاه یا پخت‌وپز استفاده کنید.
ادویه‌جات، چاشنی‌های غذا و حبوبات را در ظروف بسته و در کابینت نگهداری کنید.
از یک سیستم تهویه‌ی قوی برای آشپزخانه استفاده کنید تا دود و چربی، نیروهای کهنه و بیات را در منزل‌تان جاری نکند.
در کابینت‌ها را باز نگذارید؛ سیر و پیاز و فلفل و ماهی‌تابه و قابلمه را از در‌و‌دیوار آشپزخانه آویزان نکنید.
در آشپزخانه ساعت نصب نکنید.
حتما از سطل زباله‌ی در‌دار استفاده کنید و مرتب آن را خالی کنید.
بهتر است پیشخوان و کانتر آشپزخانه زوایای گرد داشته باشند نه تیز.
همیشه یک ظرف میوه‌ی تازه یا گل‌و گیاه تازه را روی میز یا کانتر آشپزخانه قرار دهید.
کارد و چاقو و وسایل برنده را مقابل دید قرار ندهید. آن‌ها را در کشو و کابینت دربسته نگه دارید.