روش های ضدعفونی اسفنج ظرفشویی

1095 دفعه

شما هم از آن دسته افرادید که فکر می کنید چون اسکاچ ظرفشویی با مواد شوینده در ارتباط است تمیز است و نیازی به ضدعفونی ندارد؟ یا به این امر واقفید و به دنبال راه هایی برای ضدعفونی اسفنج و اسکاچ ظرفشویی خود هستید؟ در ابتدا باید به دسته اول بگویم که اسفنج آشپزخانه یکی از آلوده ترین وسایل آشپزخانه است زیرا رطوبت و باقی مانده موادغذایی محیطی مطلوب برای رشد میکروب ها در آن فراهم کرده است

و میلیون ها باکتری سالمونلا که عامل ایجاد مسمومیت‏ غذایی است، در حفره های ریز اسفنج ظرف شویی رشد می کند و سبب انتشار و انتقال آلودگی به ظروف و مواد غذایی می شود. بررسی ها حاکی از این است که در هر چهار سانتی متر مربع اسفنج حدود 134 هزار باکتری وجود دارد. چون ظرف هایی که افراد مختلف خانواده را با آن می شویید حتی ممکن است برخی بیماری های واگیردار یا بیماری های دهان و دندان نیز به بقیه سرایت کند. با ما همراه باشید تا روش های ضدعفونی را به شما معرفی کنیم:

روش های ضدعفونی اسفنج ظرفشویی

روش های ضدعفونی اسکاچ ظرفشویی

• از آنجایی که رطوبت بستر مطلوبی را برای تکثیر میکروب ها فراهم می کند،سیم و اسکاچ را در سینک رها نکنید!
• این وسایل را با مایع ظرفشویی و آب گرم با فشار زیاد بشویید و در جایی که هوا جریان دارد بگذارید تا خشک شود (بهتر است در معرض نور خورشید باشد)
• برای این کار از مواد شوینده که خاصیت ضدعفونی کنندگی دارند استفاده کنید، به نحوی که 10٪ سفید کننده را با 90٪ آب مخلوط کنید و چند ساعتی در این محلول قرار دهید تا این وسایل در محلول غوطه ور باشند و سپس آبکشی کنید.
• نور مستقیم خورشید باعث میکروب زدایی است.
• روش دیگری که پیشنهاد می کنیم قرار دادن اسکاچ یا اسفنج داخل یک کاسه آب و به مدت 2 الی 3 دقیقه داخل ماکروویو است. باید توجه داشته باشید آب کاسه تبخیر نشود و این روش برای ابزاری که در آن فلز بکار رفته توصیه نمی شود. ثابت شده این روش 98 ٪ میکروب ها را از بین می برد.

با اصول گردگیری آشنا شوید...
• وسایل مورد نظر خود را به مدت 5 الی 10 دقیقه در آب بجوشانید.
• سرکه نیز ماده ضدعفونی کننده طبیعی است که کابردهای فراوانی در این زمینه دارد.اسکاچ یا اسفنج را از شب تا صبح درون سرکه قرار دهید و بعد آبکشی کنید و اجازه دهید خشک شود.
در صورتی که اسفنج و اسکاچ پاره و فرسوده شده باشد، بلافاصله آن را دور بیندازید و اسفنج نو جایگزین آن کنید، بهتر است هر دو هفته یک بار اسفنج را تعویض کنید.
نکته :
اسکاچ ظرفشویی را از اسکاچ یا اسفنجی که با آن سینک و سطوح آشپزخانه یا تخته مرغ و ماهی را تمیز می کنید،متمایز کنید.
این روشها برای ضدعفونی لیف حمام نیز توصیه می شود.
در مقالات بعدی به روشهای ضدعفونی کنندگی سایر قسمت های خانه خواهیم پرداخت...