اصول اتو کشی لباس

1495 دفعه

اتو کشی لباس مقوله ای مهم و اساسی در لباس شماست حتی اتوی لباس خیلی بیشتر از مدل و رنگ یا دیگر خصوصیات لباس مهم است زیرا باعث می شود لباس بهتر و بیشتر در تن شما بدرخشه!
شاید سخت ترین لباسهایی که برای اتو کشیدن با آنها دچار مسئله شده اید اتو کردن پیراهن مردانه ، شلوارها باشد و اصولا اتو کردن لباس ها به ویژه لباس‌هایی که دوستشان دارید یا آن‌هایی که گران‌قیمت هستند، یکی از کارهایی است که ممکن است کمی برای شما دلهره‌آور باشد،

اما همه چیز آن‌قدرها هم در مورد اتو کشیدن لباس‌های مختلف و پارچه‌های متفاوت پیچیده نیست. با تک بانو همراه باشید تا تمام راهنمایی‌هایی که در این زمینه نیاز دارید را بدست آورید. از سوی دیگر لازم است نکاتی را هم در مورد پارچه‌های مختلف بدانید.
حرارت مناسب برای هر نوع پارچه :
پارچه های مختلف مثل کتان,پشم,پلی است و انواع دیگر هر کدام باید به روش صحیح و با درجه حرارت معینی اتو شوند:
اتوها بنا به نوع ساخت آن ها، وظایف و کارهای از پیش تعیین شده ای را برای ما انجام می دهند. مانند دستور اتویی که برای حرارت مناسب ابریشم، بر روی اتو درج شده است. پس چطور است که ملحفه های پنبه ای ما همیشه چین دار شده و تاپ های پلی استر درخشش عجیب و غریبی بعد از اتو کردن دارند؟ در ادامه، راهنمایی سریع برای اتو کردن همه لباس هایتان مانند آنچه که مدیران بر تن دارند، ارائه می دهیم.
پنبه: اتو را در دمای بسیار بالا قرار داده و هنگامی که پارچه مقداری نمناک است آن را اتو کنید. در مواقع لزوم از بخار اتو یا اسپری آب استفاده کنید.
کتان: لباس کتان را هنگامی که نمناک است از داخل و با دمای بسیار بالا اتو کنید. در مواقع لزوم از بخار اتو یا اسپری آب استفاده کنید.
پشم: پارچه پشمی را هنگامی که نمناک است، از داخل و با حرارت کم اتو کنید و از بخار برای مرطوب کردن آن استفاده کنید. روی لباس پارچه ای تمیز بکشید تا از صدمه به آن محافظت کند.
پلی استر: لباس پلی استر را هنگامی که نمناک است، با حرارت کم اتو کنید. در صورت لزوم از اسپری آب استفاده کنید، اما از بخار استفاده نکنید. بخار یا حرارت بالا می تواند لایه ای پلاستیکی روی آن به جای بگذارد که باعث براق شدن آن شود.
مخمل: هرگز پارچه مخمل را اتو نکنید. این نوع پارچه فقط به بخار نیاز دارد، یعنی شما قادر به انجام آن نبوده و باید آن را به خشکشویی بسپارید.
کشمیر: پارچه های پشمی لطیف کشمیر را هم نباید اتو نکنید و باید به خشکشویی بسپارید.
تور: پارچه توری را هنگامی که خشک است با حرارت پایین و با استفاده از پارچه محافظ اتو کنید. از اسپری آب یا بخار اتو استفاده نکنید.
نایلون: لباس های نایلونی را در حرارت پایین اتو کنید. هرگز از بخار استفاده نکنید و در صورت لزوم فقط از اسپری آب استفاده کنید.
اکریلیک: پارچه اکریلیک را در حالت کاملاً خشک، از داخل و با حرارت ملایم اتو کنید. هرگز از بخار استفاده نکنید و در صورت لزوم فقط از اسپری آب استفاده کنید.
ابریشم: لباس ابریشمی را بعد از شستشو و هنگامی که نمناک است، از داخل، با حرارت کم اتو کنید و از اسپری بخار یا آب روی آن پرهیز کنید. حتماً از پارچه ای برای حفاظت از آن استفاده کنید.

اتو کشی لباس ها

در ابتدا به لوازم زیر احتیاج داریم:
یک اتوی تمیز
یک میز اتو
اسپری آب

هیچگاه فراموش نکنید که برای اتو کردن هر لباسی حتی اگر یک شال و روسری ساده هم باشد، به یک میز اتو نیاز دارد.

روش اتو کردن پیراهن مردانه
اتو کردن پیراهن مردانه از آنچه که فکرش را می‌کنید ساده‌تر و سریع‌تر است، در واقع شما به یک زمان متوسط سه دقیقه‌ای برای اتو کشیدن پیراهن مردانه نیاز دارید، البته به شرطی که از راه درست بروید.
1. آماده سازی برای اتوکشی
برچسب علائم لباس را بخوانید تا براساس جنس پارچه لباس اتوکشی کنید. پارچه های کتان یا ترکیب کتان ، می توانند دمای بالا را تحمل کنند. اما پلی استر باید با حرارت کمتری اتو شود. مطمئن شوید که پیراهن خیس نیست ، بلکه نمدار است.
2. اتوکشی یقه
اتو کردن پیراهن مردانه از آنچه که فکرش را می‌کنید ساده‌تر و سریع‌تر است، در واقع شما به یک زمان متوسط سه دقیقه‌ای برای اتو کشیدن پیراهن مردانه نیاز دارید، البته به شرطی که از راه درست بروید.
یقه ها را صاف کنید و اتو را بر روی پشت آن فشار دهید. سپس سمت دیگر یقه را اتو کنید.
3. اتوی جلوی پیراهن
اتوی جلوی پیراهن را از سمت دکمه ها و از بالا به پایین پیراهن آغاز کنید. از نوک اتو برای اتوکشی بین دکمه های پیراهن استفاده کنید. بر ناحیه یقه و شانه ها با دقت اتو کنید.
4. اتوکشی سرآستین ها
دکمه ها را باز کنید و سمت داخلی سر آستین ها را اتو کنید. سپس سمت بیرونی را اتو کرده و در نهایت دور دکمه را اتو کنید. مواظب باشید که روی دکمه ها با اتو برخورد نمی کند.
5. اتوی پشت پیراهن
موقعیت یکی از آستین ها را به لبه میز اتو ببرید. به این ترتیب می توانید نیمی از پشت پیراهن را اتوکشی کنید. سپس برای آستین دیگر این کار را انجام دهید و نیمه دیگر پشت پیراهن را اتو کنید.
6. آستین ها
مطمئن شوید که آستین ها صاف و کشیده است. اتوکشی آستین پیراهن را از بالا به پایین آستین تا سر آستین انجام دهید.
7. بعد از اتو کردن پیراهن آن را مستقیما نپوشید اجازه دهید چند دقیقه‌ای پیراهن سرد شود چراکه دقیقا در مرحله‌ی سرد شدن است که چروک‌ها از بین می‌رود و اگر شما اجازه ندهید که پیراهنتان کمی سرد شود تمام زحمتی که کشیده‌اید هدر می‌شود.

اتو کردن شلوار زنانه و مردانه
دلیلی وجود دارد که در مورد شلوارها همه می‌گویند که اتو را به جای کشیدن روی پارچه پرس کنید. اگرچه هنوز شما در حال انجام عمل اتو کردن هستید اما این فشار و بخار است که باید کار صاف کردن پارچه را انجام دهد، نه حرکت اتو روی شلوار و گرمای آن.
اگر خط اتوی شلوار را گم کرده‌اید، پیدا کردن آن کار ساده‌ای است. تنها شلوار را روی میز اتو به شکل کاملا صاف پهن کنید و سعی کنید دو پای شلوار را طوری روی هم قرار دهید که درزها مقابل یکدیگر قرار بگیرند، تا جای ممکن به شکل دقیق این کار را انجام دهید تا خط اتو را پیدا کنید.
خط اتو باید تا بالای شلوار و حدود 15 سانتی متر قبل از فاق آن ادامه پیدا کند، اگر شلوار پیله دارد خط اتو تا پیله ادامه پیدا می‌کند. همیشه ابتدا خط اتوی بخش جلوی شلوار را بیاندازید.
اگر خط اتوی شلوار را درست کرده‌اید بعد از پایان اتو زدن، شلوار را از بخش کمر آن به مدت لااقل یک یا دو ساعت آویزان کنید. اگر شلوار خط اتو ندارد تنها چند دقیقه اجازه بدهید که پارچه خنک شود و آن را بپوشید.