لوازم آرایشی از گذشته تا به امروز

1650 دفعه

در یک قرن اخیر لوازم آرایشی را میتوان یک انقلاب بزرگ در بین انسان به شما آورد که تحول بسیار بزرگی در تغییر چهره و زیبایی انسان داشته است که از گذشته برای زیباتر شدن مورد استفاده قرار می گیرد. البته در ۵۰ سال گذشته مواد اولیه این لوازم کاملا تغییر کرده و مرغوبیت خود را از دست داده است.در اینجا بصورت مختصر به تاریخچه پیدایش لوازم آرایشی می پردازیم.

آرايش کردن از زمان هاي بسيار قديم ، بين خانمها و آقايان متداول بوده و آنها با علاقه فراواني براي زيباتر نشان دادن صورتشان ميکوشيدند. در دوران ماقبل تاريخ نيز مردان و زنان به بهتر نشان دادن ظاهر خود علاقه مند بودند.استفاده از لوازم آرایشی به 12 هزار سال پیش باز‌ می‌گردد. زمانی که مصریان باستان، خاصیت درمانی روغن‌های معطر را کشف کردند. بعد از آن، هر روز به اهمیت لوازم آرایشی افزوده شد. تا جایی که به بخش مهمی از مذهب مصریان باستان تبدیل گشت. مردم آن زمان برای پرستش خدایان، تا حد زیادی خود را آرایش می‌کردند. آن‌ها با استفاده از روغن‌ و خط چشم، به زیبایی خود می‌افزودند تا با ظاهری زیبا نزد خدایان حاضر شوند. حتی با‌ این‌که تعدادی از مواد آرایشی که مصریان باستان مصرف می‌کردند حاوی ترکیبات سمی بودند، از محبوبیت آن‌ها کاسته نشد. با بیش از ده هزار سال تجربه، شیمی‌دان‌ها، متخصصان آرایش و زیبایی، طراحان مد، رهبران مذهبی و دولت‌ها نقش بسزایی در دنیای لوازم آرایشی و زیبایی داشته‌اند.
آثار به جا مانده از اجداد به ما نشان ميدهد که مواد رنگي براي رنگ کردن مو، ناخن و پوست به گار ميرفته و خالکوبي نيز در آن زمان وجود داشته و مرسوم بوده است. مواد رنگي و آرايش از ريشه درختان، برگ و کلا مواد گياهي و معدني تهيه ميگرديد. مصلا پودر به نام کوهل شبيه سرمه در زمان مصريا قديم براي شفافتر و بزرگتر نشان دادن چشمها مصرف ميشد. دوده چراغ را به ابرو ميزدند و از اکسيد آهن براي تهيه سرخاب جهت آرايش صورت استفاده ميکردند. بيشتر مواد رنگي روي گونه ها و لبها زده ميشد. چشمها فقط با سرمه آرايش ميشدند. مواد آرايشي و داروها از هم جدا نبودند ولي در اواخر قرن شانزدهم تقريبا از هم تفکيک شدند. اين دوره بين کلاسيک و رنسانس بود، زماني که مذهب نقش مهمي در زندگي و عقايد و رفتار اجتماعي مردم داشت. حمام روزانه متداول نبود ولي عطر و موادخوشبوکننده زيادي مصرف ميشد.
در سالهاي 1920 انقلابي در کارخانه هاي لوازم آرايشی به وجود آمد و سايه هاي رنگارنگ براي چشم ها، رژگونه و رژ لبهاي متنوعي ساخته شد. کرمها و لوسيونهاي گوناگون براي پوست و شامپوهاي نرم کننده و تقويتي مو به بازار آمد. در سالهاي 1950 و 1960 مدهاي اروپايي بيشتر کشورها را تحت الشعاع قرار دادند، مواد پاک کننده پوست، کرم ها لوسيون ها و نرم کننده هاو لوازم آرايش متنوعي وارد بازار شدند در اواخر 1960، آرايش ترميمي و تکميلي متداول شد.

لوازم آرایشی از گذشته تا به امروز
در زمان ويکتوريا، ملکه انگليس، آرايش صورت جذابيت خود را از دست داد. خانم ها بسيار ساده و بدون رنگ بودند و معروف است که زنان گونهاي خود را نيشگون گرفتن و لباهايشان را با گاز گرفتن سرخ مي کردند. ماسک هايي از ترکيب عسل، تخم مرغ، شير، ميوه و سبزيجات و روغن هاي مختلف ساخته مي شد. اين دوره يکي از سختترين و محدودکننده ترين دوران تاريخ آرايش به حساب مي آيد.
درباره ماسک های روشن کننده پوست بیشتر بخوانید...
از سالهاي 1970 به بعد کارخانه ها رنگهاي متفاوتي براي آرايش روز و شب ومواد و لوازم آرايش براي زيبايي، سلامتي و پاکيزگي پوست و مو ارائه کردند و خانمها بيشتر و بيشتر جذب اين مواد شدند.
در کل آرایش از ابتدا تا امروز برای بیشتر نشان دادن نقاط قوت و پوشاندن نقاط ضعف مورد استفاده قرار می گیرد و با از دست دادن کیفیت خود واضافه شدن مواد شیمیایی استفاده بیش از حد آنها توصیه نمی شود و کسانی که زیاد آرایش میکنند پوستی بسیار آسیب پذیر پیدا کرده و در میانسالی به بعد دچار مشکلات پوستی زیادی میشوند. به خاطر همین مسئله مردم کشورهای اروپایی خیلی کم آرایش میکنند. اما متاسفانه در کشور ما جزء 10 كشور اول جهان در استفاده از لوازم آرايشي و گريم قرار گرفت.
به گزارش "ام‌بي‌اي‌نيوز" ، بر اساس آمار دريافتي، ايران با داشتن 67٪ مصرف‌كننده لوازم آرايشي وگريم رتبه 6 جهاني و رتبه دوم خاورميانه را به نام خود ثبت کرده است.